Lista Mailingowa Alexa Barszczewskiego


Jak uzyskać przewagę w życiu nad większością ludzi + informacje o spotkaniach na żywo

16 Kwietnia 2024


Cześć

Jeśli i Ty jesteś wśród Czytelników, którzy odpowiedzieli na moje pytania w ostatnim newsletterze, to bardzo dziękuję. Zgodnie z Waszymi sugestiami postanowiłem wysyłać ten newsletter trochę częściej (niż dotąd raz na kilka miesięcy) i dołączać do niego różne przemyślenia w formie nieco dłuższych tekstów. Dlatego w dzisiejszym znajdziesz następujące tematy:

  • • Szansa na wyprzedzenie większości ludzi
  • • Kto mnie ogląda i czyta
  • • Spotkania Widzów i Czytelników w maju
  • • Spis filmów na YT od ostatniego newslettera

Szansa na uzyskanie przewagi w życiu - parę nieoczywistych rzeczy

Jeśli bez nadmiernego wysiłku chcesz mieć dobre, ciekawe i dostatnie życie, to zazwyczaj warto szukać możliwości i sposobów robienia tego, które przeoczyło większość ludzi. Może i Ty przeoczyłeś, często bez własnej winy, bo społeczeństwo, rodzina i szkoła nałożyły ci pewnego rodzaju opaski na oczy, przez które nie widzisz co jest możliwe?
Chcesz to zmienić, to niezależnie od tego, czy jesteś człowiekiem, który zaczyna karierę życiową, czy też już osobą, która ciągnie za sobą balast różnych pomyłek i błędów życiowych, to przeczytaj ten tekst do końca. Jest duża szansa, że wywoła on efekt AHA, jak wywołał już u wielu ludzi, którzy zbudowali sobie bardzo dobre życie, dobre w zależności od ich własnych wyobrażeń. O co chodzi?
Zacznijmy od tego, że ostatnio dyskutowałem z Karoliną ciekawe zjawisko, które obserwujemy na przykładzie oglądalności naszych filmów na YT. Teoretycznie powinno być tak, że te filmy, które pokazują stosunkowo proste sposoby i podejścia aby w różnych aspektach mieć dobre życie powinny cieszyć się największym powodzeniem. Tym bardziej, że są to rady praktyków, którzy sami zaczynając bardzo skromnie i bez wsparcia rodziny zbudowali sobie super życie. Co prawda nie obnosimy się z tym, jak wysoką jakość życia faktycznie mamy i jak bardzo pod wieloma względami różni się ono na plus od tego, jak żyje większość ludzi, ale jeśli ktoś choć trochę nas obserwuje choćby na FB i pomyśli, to powinien sam wyciągnąć dość daleko idące wnioski. Ja gdybym był na przeciętnym w Polsce poziomie życia (który nie jest taki zły) i chciał znacznie poprawić jakość mojego życia, to studiowałbym takie materiały bardzo uważnie!
A czym interesuje się większość ludzi? W rzeczywistości generalną prawidłowością jest fakt, że im bardziej przemyślany i naszym zdaniem wartościowy jest jakiś film, tym … mniejsza jest oglądalność! Ja takie zjawisko obserwuję od lat, jest ono też powodem zmieniania tematyki mojego kanału. Kiedyś opublikowałem dużo dość podstawowych rzeczy o tym, jak mając inne podejście mieć lepsze życie, ale w ostatnich miesiącach skoncentrowałem się na poważnych błędach, których należy unikać budując związki.
To dlatego, bo jeśli większość Widzów nie jest zainteresowana tym, jak pomyśleć i proaktywnie zdecydowanie odbić się od poziomu życia społeczeństwa w ogóle, to przynajmniej pomogę im uniknąć poważniejszych błędów w tej dziedzinie życia, która ma największy wpływ na jego jakość, a mianowicie w relacjach z innymi ludźmi. Mniej więcej w tym kierunku będę też kontynuował, bo najwyraźniej takie jest zapotrzebowanie, choć wolałbym dodawać skrzydeł zamiast chronić przed błędami.
Dlaczego jednak piszę o tym pod hasłem “Szanse na uzyskanie przewagi w życiu”?
Odpowiedź jest bardzo prosta: Tam, gdzie większość ludzi robi coś mało efektywnego, tam potencjalna konkurencja eliminuje się sama i wystarczy choć trochę się postarać, aby pozgarniać śmietankę z danej dziedziny życia. Tak jest od dawna i na przykład obserwuję to też w biznesie i w tym wygodnym biznesie, w którym niekoniecznie zarabiasz miliony, ale bez dużego wysiłku i ciesząc się życiem pieniądze znacznie przekraczające to, co przynosi do domu większość ludzi. Nie musi to być biznes wymagający pracy od rana do nocy przez większość czasu, sporego kapitału, czy też podejmowania dużego ryzyka. Podobnie jest w kwestii relacji damsko-męskich, gdzie większość ludzi postępuje według tych samych, utartych wzorców mając przeważnie… takie same, niezbyt zachwycające rezultaty.
Takie kanały mają zazwyczaj ogromną oglądalność i w tym jest Twoja szansa, bo tamci widzowie sami eliminują się z najciekawszej gry w życiu, gry o prawdziwie odczuwaną jakość naszego czasu na tej planecie! Gry o wzbogacające związki, brak problemów finansowych i wolność robienia tego, czego się naprawdę pragnie.
Aby tę szansę wykorzystać musisz jednak zacząć szukać możliwości wykorzystania tego plus zrobić kilka dalszych dość nieoczywistych rzeczy:

  • Po pierwsze musisz przejąć odpowiedzialność za swoje życie i rezultaty, jakie w nim osiągasz. To jest warunek konieczny! Jeżeli jesteś w miarę zdrowym fizycznie człowiekiem, to możesz śmiało zrobić takie założenie, że w jakiś sposób przyczyniasz się do Twojej aktualnej sytuacji i tego co Ci się przydarza. Przyczyniasz albo przez podejmowanie pewnych działań, albo przez ich zaniechanie. Wiem, to jest bardzo niewygodne i większość ludzi w Polsce tego nie potrafi. Ale, nawet jeśli jesteś pewien, że to wyłącznie czynniki zewnętrzne są winne, to masz wybór: albo pozostaniesz przy tym poglądzie i wtedy dołączasz do tej masy, która kiepsko żyje i której nie chcemy naśladować, albo przynajmniej roboczo zakładasz, że jednak w jakiś sposób przyczyniłeś się do tej sytuacji, którą aktualnie masz. I co by to mogło być. Powtarzam, nawet jeśli jesteś przekonany, że nie przyczyniłeś się do Twojej sytuacji, to zrób właśnie takie robocze założenie i przeanalizuj ją pod tym kątem. To co najmniej przestawi Twój umysł z trybu usprawiedliwień na tryb szukania rozwiązań i popchnie Cię we właściwym kierunku. A tego NIE robi większość ludzi! Wypróbuj to podejście, nie wierz mi na słowo! Jeśli szukasz partnera życiowego, to koniecznie sprawdź, czy ma on też takie nastawienie, a jeśli masz dzieci, to wyrób w nich takie podejście. Inaczej szkołą i społeczeństwo znacznie zmniejszą ich szanse w przyszłości.
  • Po drugie, postępuj według tego, co ja nazywam rozszerzoną zasadą Hipokratesa, który powiedział: przede wszystkim nie szkodzić. Rozszerzoną dlatego, bo zastosuj ją też do siebie i do Twoich kontaktów z innymi ludźmi. Wyrób sobie koniecznie czujnik reagujący na toksycznych, problematycznych albo nawet po prostu głupich ludzi. Jeśli oglądasz mój kanał to wiesz, że zachęcam do poznawania wielu osób, ale jednocześnie jednocześnie pamiętaj o szybkiej selekcji aby nie wprowadzać do Twojego świata ludzi, które zamiast wzbogacać Twoje życie będą je zubażać. Zubażać w najlepszym wypadku marnując Twój czas, energię i zasoby materialne, a w najgorszym wrzucać Cię w czarną dziurę depresji i innych problemów psychicznych. Aby nie było nieporozumień, podkreślam tylko, że teraz mówię o nowych lub luźno związanych z tobą osobach, nie o długoletnim partnerze, który bez winy ze swojej strony potrzebuje Twojego wsparcia. Nie zmienia to jednak konieczności abyś przejrzał Twoje znajomości i kontakty i bezpardonowo pozbywał się wszelkich chwastów. Zrób to jak najprędzej, wywal takie chwasty i od czasu do czasu dość regularnie rób kolejny przegląd Twojego “ogródka”. Jeśli masz wokół Ciebie zgraję toksyków, to nie bój się walnąć nimi wszystkimi w diabły i zacząć nawet od nowa. Ja tak robię od kilkudziesięciu lat i mimo że nie jestem ani piękny, ani młody nie narzekam na brak wartościowych i ciekawych ludzi w moim otoczeniu. Jak nauczysz się budować relacje jak opisuję na tym kanale a szczególnie w moim praktycznym podręczniku “Sukces w relacjach międzyludzkich”, to będziesz miał podobnie.
  • Po trzecie, uświadom sobie, czego naprawdę Ty potrzebujesz, abyś to Ty uznał Twoje życie za sukces. Problemem bardzo wielu ludzi jest brak odpowiedzi na to pytanie i przyjęcie wyobrażeń czy standardów innych ludzi za swoje, bo “tak powinno być”. W rezultacie, jak w tej znanej metaforze, wielu dobrych ludzi wspina się na różne strome drabiny życiowe, tylko po to aby w którymś momencie stwierdzić, że ta drabina była oparta o niewłaściwą ścianę i w rezultacie to nie jest to, czego pragną. W naszym społeczeństwie, szkole i rodzinach panują bardziej tendencje do wychowywania dzieci na niewolników wszelkiego rodzaju, którzy przede wszystkim nie sprawiają kłopotu. Jest duże prawdopodobieństwo, że i Ty, podobnie jak na przykład i ja, dostałeś taki balast na drogę życia i być może zużywasz nie tylko energię ale i bezcenny czas Twojego życia na osiąganie celów, które wcale nie dadzą Ci poczucia radości i spełnienia. Jak się rozejrzysz, to zobaczysz wielu samotnych albo sfrustrowanych ludzi mieszkających w super mieszkaniach czy domach na własność i jeżdżących wypasionymi samochodami którzy głównie zajęci są wygraną w nieustającym konkursie, kto umrze z jak największą ilością pieniędzy na koncie. Podczas, kiedy z ułamkiem tej kasy, używając Twojego umysłu i fantastycznych możliwości, które dają obecne czasy, możesz mieć życie pełne urozmaicenia, podróży, zajmowania się czymś co Cię fascynuje, ciekawych kontaktów społecznych, bliskości i dobrego seksu. W proporcjach, jakie akurat tobie odpowiadają :-) Mimo mojego wieku wiem o czym mówię :-)

Po spełnieniu tych trzech warunków trzeba tylko najpierw oderwać się od schematów powielanych od wielu lat przez ludzi, którzy chyba nigdy nie byli naprawdę szczęśliwi. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej! Ostatnio pojawiają się konferencje typu jak zacząć żyć po wyjściu z typowej rzeczywistości biznesowej, czy też pracownika na etacie. Ta zmiana, po latach propagowania kultury pracy na maksymalnych obrotach jest samo w sobie dobrym zjawiskiem , ale moje pytanie dla Ciebie brzmi, a co by było, gdybyś w ogóle nie wchodził w tę “typową rzeczywistość biznesową”? Gdybyś znalazł sposoby, aby finansować dobre życie prawie “przy okazji”, robiąc rzeczy, które robiłbyś chętnie nawet gdybyś w ogóle nie potrzebował pieniędzy? Jeśli powiesz, że to fantazja, to ja od ponad trzydziestu lat żyję w takiej fantazji i nie jestem takim wielkim wyjątkiem. Mówię to nie po to, aby pokazać jaki to ja jestem wspaniały, bo nie jestem. Mówię to abyś się dowiedział, że jest to możliwe nawet dla kogoś, kto tak jak ja wcale nie jest wspaniały i ma sporo ludzkich słabości i wad. Pomyśl, że jak taki Alex, który ma obecnie ponad 68 lat, ale żyje w podobny sposób już od 35 roku życia może, to Ty tym bardziej możesz!
I im mniej masz lat ode mnie, tym więcej masz czasu na eksperymentowanie i poszukiwania tego, co funkcjonuje dla Ciebie. Tym bardziej nie daj sobie założyć na oczy opaski przesłaniającej sposobności a na nogi kajdanów uniemożliwiających zręczne ich wykorzystanie. Kajdanów w postaci przedwczesnych związków, kredytów i ™ podobnych. Zamiast tego wyrusz na poszukiwanie Twojego własnego, indywidualnego szczęścia. Będziemy o tym rozmawiać na naszych najnowszych bezpłatnych Spotkaniach z Widzami i Czytelnikami, które jak zwykle nagramy i sporą część udostępnimy dla wszystkich na YT. Poniżej znajdziesz informacje, jak możesz zgłosić chęć udziału.
W międzyczasie zacznij studiować umiejętności, których będziesz potrzebował, niezależnie od tego jakie wymarzone życie chcesz zrealizować. Sporo materiałów na ten temat znajdziesz na moim kanale i kanale Karoliny, a pełną ich dawkę w wydanym przez nas zestawie Relacje 2.0+Konflikty, który w postaci papierowej lub elektronicznej korzystnie kupisz w naszym sklepie. Znajdziesz tam, mówiąc kolokwialnie, samo “mięso” wiedzy, która powinna być przekazywana wszystkim w szkole. Powinna ale nie jest przekazywana, więc wykorzystaj i ten fakt aby uzyskać przewagę w życiu.
Teraz wybór jest po Twojej stronie. Możesz, jak wielu komentujących na moim kanale powiedzieć, co ten stary Alex opowiada i żyć dalej jak dotychczas, z dość dużą pewnością, że nic znacząco nie zmieni się na lepsze. Ale możesz też trochę zadać sobie cholerny Alex potrafi, to ja tak chcę tym bardziej że mam więcej czasu od niego. Nie zamierzam nikogo przekonywać ani nawracać, jeśli będzie zapotrzebowanie to będę pisał więcej takich tekstów nagrywał więcej takich filmów. Może w ogóle nagram film oparty na tych przemyśleniach?

Kto mnie ogląda i czyta

To jest pytanie, które ostatnio mnie zajmuje, głównie po to, aby ustalić jakie treści najlepiej publikować. Zastanawiałem się, że w sumie, bez fałszywej skromności, to mam ogromne doświadczenie w bardzo wielu dziedzinach, co jest zresztą wynikiem mojego podejścia do życia. Teoretycznie, to wszystko powinno być najbardziej przydatne mężczyznom w różnym wieku, co zresztą widzę w tych pojedynczych przypadkach, kiedy indywidualnie kogoś wspieram czy mentoruję. W praktyce, jeśli publikuję coś na YT mówiąc prosto z mostu jak jest (tak po męsku), to czasem zdarza się krytyka ze strony kobiet, ale głównie widzowie płci męskiej po prostu odrzucają to co mówię, często bazując na moim wyglądzie, wieku, czy Bóg jeden raczy wiedzieć na jakich kryteriach. Typowy zarzut, to że jestem starym dziadkiem, który nie ma pojęcia o współczesnym życiu :-) Drugim problemem z męską publicznością, są trudności z poczuciem własnej wartości a co za tym idzie przewrażliwieniem na bezpośrednią, nawet życzliwą komunikację. Miałem ostatnio taki przypadek, kiedy pod filmem o szukaniu partnera pewien czterdziestoparolatek występujący pod jakimś nickiem napisał, że chętnie pozna odpowiednią kobietę. Napisałem mu, że występując anonimowo zmniejsza szansę, że odezwie się jakaś wartościowa kobieta. To była przyjacielska rada, nic więcej. Ten człowiek zareagował zarzutami, że się czepiam i dyskryminuję meżczyzn! Ręce opadają!
Nic dziwnego, że ostatnio mam tendencję do nagrywania filmów nieco bardziej dla kobiet (choć w najbliższy piątek będzie znowu “męski”), ale może jestem uprzedzony głosami akurat tych Panów, którzy piszą komentarze? Jeśli jesteś mężczyzną, to proszę wypowiedz się na ten temat. Jeśli kobietą, to też :-)
Na razie, jak widać na statystykach kanały YT, jeśli chodzi o dłuższe filmy to wygląda to tak, jak na zrzucie dołączonym na końcu maila obejmującym statystyki Widzów z ostatnich 3 miesięcy.
Mam dalej iść w tym kierunku?

Spotkania Widzów i Czytelników

Przed wakacjami zorganizujemy dla Was dwa bezpłatne Spotkania Widzów i Czytelników, tym razem pod hasłem “Jak żyć dobrze, dostatnio i na luzie - #ŻyciePełneŻycia”, co też wynika z Waszych sugestii.
Zacznijmy od podania możliwych dat i miejscowości, potem podam Ci zasady takiego spotkania na wypadek, gdybyś jeszcze nie brał w takim udziału. Podam Ci też potem namiar na specjalne spotkanie z nami dla osób, które mają poczucie, że są nieco zagubione i szukają swojej drogi w życiu. To bezpłatne spotkanie, które odbędzie się w Krakowie, nie my organizujemy, ale jak zwykle stoimy do dyspozycji uczestnikom.
Nasze spotkania przed wakacjami:

6.05.24 w Krakowie, kod spotkania 6.05.24
10.05.24 w Warszawie kod spotkania 10.05.24

Dodatkowo spotkanie organizowane przez Efemerię o którym wspomniałem odbędzie się 13.05.24 w Krakowie, tam trzeba zgłosić się bezpośrednio do organizatorów na stronie https://www.facebook.com/events/1643753243096933/

Jeśli chcesz wziąć udział w jednym z naszych spotkań napisz do mnie na adres kontakt@alexba.eu maila z kodem spotkania w temacie, a w nim kilka zdań o sobie i o czym chciałbyś porozmawiać. Zazwyczaj jest więcej zgłoszeń niż miejsc, więc daj mi powód zaproszenia Ciebie.
Jeśli chcesz wziąć udział z partnerem/partnerką, to każde z Was powinno napisać własne zgłoszenie, zaznaczając tylko, że jest druga chętna osoba (która napisze też swoje zgłoszenie). Jako abonent newslettera dowiadujesz się o tym spotkaniu w pierwszej kolejności, jeśli chcesz wziąć udział to zalecam szybkie zgłoszenie się, zanim opublikuję to w mediach społecznościowych.

Generalnie spotkania będą poświęcone tematyce dobrego życia, niezależnie od tego, na jakim etapie życia jesteś. Mamy razem z Karoliną bardzo duży zasób wiedzy i doświadczeń, z których możesz skorzystać. A przy okazji poznać też innych ciekawych ludzi. Taka formuła znakomicie się sprawdziła dotychczas.
Jak zwykle ramowy program czasowy jest taki:
18:00 początek, poznawanie innych uczestników i zamawianie napojów lub jedzenia
18:30-20:00 sesja pytań i odpowiedzi ze mną i Karoliną
20:00-20:40 czas na wzajemne poznawanie się i rozmowy w podgrupach :-)
20:40-22:00 sesja pytań i odpowiedzi ze mną i Karoliną
W Krakowie jak zwykle afterparty dla chętnych :-)
Tradycyjnie każda impreza jest bezpłatna, lokal jest udostępniony nam za darmo, więc skonsumujmy coś, aby miało to sens i dla nich.

Mamy zazwyczaj naprawdę dobre rozmowy, dlatego podczas sesji pytań i odpowiedzi (i tylko podczas nich) postaramy się nagrać nasze odpowiedzi, może przyda się to tym, którzy nie mogą uczestniczyć. Na YT możesz zobaczyć, jak to mniej więcej wygląda na playliście https://www.youtube.com/watch?v=JaR7YgfkRjY&list=PLLu6EV-gX06huIzyH_LVVEo2clPHh5YJ2

Nowe filmy na YT,
Jak zwykle znajdziecie je tutaj: https://alexba.eu/linki-do-newslettera/
Zapraszam do obejrzenia :-)
Karolina też opublikowała dalszą serię wartościowych filmów, dotyczących bardzo ważnych elementów komunikacji i budowania relacji. Znajdziecie je tutaj: https://www.youtube.com/@karolinagorczycabarszczewska

Do zobaczenia wkrótce!
Pozdrawiam serdecznie
Alex

Zdjęcie autora
Alex Barszczewski

Konsultant, Autor, Miłośnik dobrego życia