Lista Mailingowa Alexa Barszczewskiego


Dwie największe słabości ludzi + ważne informacje

1 Lutego 2023


Cześć

Tematy na dzisiaj

   1. Krytyczne słabości większości ludzi
   2. Spotkanie z Wami w marcu
   3. Ważna ankieta, która pozwoli mi lepiej dopasować moje działania do Waszych potrzeb
   4. Nowe filmy warte obejrzenia

Zgodnie z tematem, zaczniemy od tych dwóch bardzo rozpowszechnionych słabości, które tak na oko 80-90% ludzi znacznie utrudniają, albo wręcz uniemożliwiają osiągniecie takiego poziomu życia, przy którym nie cierpimy już na niedostatek pieniędzy, mało efektywny sposób ich zarabiania oraz niedobór ciekawych, bezproblemowych ludzi wokół nas. Te 80-90% to nie jest rezultat jakiś badań naukowych, lecz moich wieloletnich obserwacji, więc potraktuj to też w ten sposób, ale coś w tym jest :-)

Te słabości to:

   1. Z punktu widzenia profesjonalisty, dramatycznie słaba umiejętność posługiwania się językiem polskim, zarówno w kwestii słuchania ze zrozumieniem, jak też jasnego i klarownego wypowiadania się. Ponieważ jest to powszechny problem w społeczeństwie, to na co dzień tego tak nie widać i łatwo mieć złudzenia, że jest dobrze. Szczególnie, jeśli ktoś ukończył wiele kursów z certyfikatami a nawet studiów. Rzeczywistość jest taka, że nawet w dzisiejszej Polsce istnieją możliwości, aby bez naprawdę dużego wysiłku, uczciwie i płacąc podatki stosunkowo szybko zarabiać na dobre życie bez używania koneksji rodzinnych czy politycznych. ALE trzeba umieć budować relacje, zdobywać ważne informacje i przekonywać, a do tego krytyczna jest umiejętność posługiwania się językiem ojczystym. Podobnie jest z poznawaniem i podtrzymywaniem relacji z inteligentnymi i sympatycznymi ludźmi o bogatym wnętrzu. Nic dziwnego, że bardzo często słyszymy, jakie to życie jest ciężkie i jak ciężko w dzisiejszych czasach kogoś fajnego poznać. Tak nie musi być i o tym za chwilę.
   2. Drugim słabym punktem jest kiepskie i dość kruche poczucie własnej wartości, które często przykrywane jest arogancją, uprzejmością czy agresją. Tym tematem zajmiemy się w przyszłości, dobrze?

Zabierzmy się więc za ten pierwszy. Ponieważ opisana słabość efektywnego posługiwania się językiem jest bardzo powszechna, to plusem takiej sytuacji jest to, że jak ktoś nauczy się już chociaż trochę lepiej komunikować, to od razu ma przewagę nad tą większością. To można zrobić w następujących krokach:

   1. Uświadomienie sobie tego, co jest możliwe i jak daleko są od tego oddalone własne umiejętności. Bez tego dalsze punkty mają niewielkie znaczenie praktyczne.
   2. Poznanie użytecznych wzorców klarownego wyrażania się i zadawania skutecznych pytań
   3. Praktyka w stosowaniu rzeczy poznanych w punkcie 2

Nasze bezpłatne spotkania, które organizujemy razem z Karoliną mają między innymi na celu:

   1. Pokazanie uczestnikom różnych, dla ogółu nieoczywistych a czasem nieznanych sposobów podejścia do wielu spraw życiowych. Sposobów, o których z własnego doświadczenia wiemy, że działają!
   2. Pokazanie jak można prosto i wyraźnie przekazywać różne myśli oraz jak dopytywać, kiedy druga strona wyraża się nieprecyzyjnie.
   3. Danie Uczestnikom sposobności poćwiczenia tego od razu na spotkaniu, zarówno z nami, jak i poznając i rozmawiając z innymi Uczestnikami.

Jak dotąd chyba idziemy w dobrym kierunku, zwłaszcza widząc, że wiele osób stara się być na kilku spotkaniach, często przyjeżdżając z dość daleka. Dlatego będziemy to kontynuować, najbliższe spotkanie jest zaplanowane już 6.03

Aby jednak dalej zwiększyć ich efektywność powiedzmy sobie kilka rzeczy od razu. Jeżeli dzielimy się jakimiś praktycznymi doświadczeniami lub obserwacjami to możesz w zależności od własnego uznania:

   1. przyjąć to do wiadomości
   2. dopytać o szczegóły - bardzo wskazane!
 • 3. odrzucić

Próba przekonania nas w tym momencie, że nie mamy racji jeśli po prostu dzielimy się naszymi własnymi obserwacjami lub doświadczeniami jest dość bezsensowną stratą czasu. Na przykład ostatnio w Warszawie zapytany, co sądzę o różnych testach osobowości typu Gallup, Meyers-Briggs itp. odpowiedziałem, że osobiście uważam to za bullshit i firmy z górnej półki, które znam nie stosują ich przy rekrutacji wartościowych i krytycznych pracowników. Na co kilka osób zaczęło za mną polemizować wymyślając różne hipotetyczne scenariusze typu szukamy kogoś do zarządzania wielomiliardowym funduszem itp. O polemikach napiszę za chwilę, ale przy przekazywaniu mojego zdania, moich obserwacji i doświadczeń, proszę dopytaj o szczegóły, albo uznaj że to bzdura i odrzuć, bo jak chcesz polemizować z tym, co osobiście przeżyłem :-) Ja nie będę miał o to pretensji, bo to Twoje życie.

Jak bezpośrednio mówić, co myślę. Zawsze na początku spotkania pytam, czy jeżeli będę miał dylemat, czy wypowiadać się miło dla Uczestników, czy skutecznie, to co mam wybrać :-)
Jak dotąd zawsze Uczestnicy wybierali to drugie, co jest dość racjonalne, bo chcą maksymalnie wykorzystać czas ze mną i ja traktuję to serio. Nie usiłuję nikomu nic sprzedać, nikogo pozyskać więc walę prosto z mostu. Nie dla własnej przyjemności, tylko dla skuteczności. Tak samo pracuje się z zarządami firm i z przedsiębiorcami z górnej półki. Nikomu też nie chcę zrobić krzywdy, ale pewne rzeczy pokazuję bardzo wyraźnie. Jeżeli masz z tym problem, to rozważ, czy chcesz brać udział w naszych spotkaniach. To powiedziawszy, zazwyczaj przebiegają one w wesołej i luźnej atmosferze, ale czasem trzeba powiedzieć coś dobitnie i mówię bez owijania w bawełnę :-)

Rekrutacja na spotkania. Zazwyczaj zgłasza się więcej osób, niż mamy miejsc, więc mam dla Ciebie kilka rad, jak to zrobić skutecznie:

   1. Jeśli w opisie piszę na jaki adres napisać i co ma się znaleźć w temacie Twojego maila, to należy to traktować poważnie. Otrzymuję bardzo wiele korespondencji wszelkiego rodzaju i dobierając uczestników po prostu wrzucam odpowiedni filtr. W rezultacie widzę tylko te zgłoszenia, które odpowiadają dokładnie temu, o co poprosiłem. To jest nawiasem mówiąc też sposób stosowany w wielu rekrutacjach na ciekawe stanowiska.
   2. Jeśli proszę o krótki opis Twojej osoby i tematów, na które chcesz porozmawiać, to też nie jest to opcjonalne. Jest więcej chętnych niż miejsc i staram się dobrać grupę, aby była z jednej strony zróżnicowana, a z drugiej interesowała się podobnymi rzeczami. Jeśli tego nie ma to wyobraź sobie Twoje szanse na otrzymanie zaproszenia
   3. Nie czekaj do ostatniej chwili ze zgłoszeniem się. Chcę umożliwić Uczestnikom rozsądne planowanie, dlatego wysyłam zaproszenia wcześniej i potem możesz już tylko liczyć na to, że ktoś odwoła z powodów losowych czy choroby.

Zapraszam na kolejne spotkanie z nami, które odbędzie się 6.03 w Krakowie

Jak zwykle ramowy program jest taki:

   1. 18:00-18:20 początek, poznawanie innych uczestników i zamawianie napojów lub jedzenia
   2. 18:20-18:30 krótka runda przedstawieniowa uczestników
   3. 18:30-20:00 sesja pytań i odpowiedzi ze mną i Karoliną
   4. 20:00-20:40 czas na wzajemne poznawanie się i rozmowy w podgrupach :-)
   5. 20:40-22:00 sesja pytań i odpowiedzi ze mną i Karoliną
   6. Potem jak zwykle afterparty dla chętnych do późnych godzin nocnych :-)

Tradycyjnie każda impreza jest bezpłatna, lokal jest udostępniony nam za darmo, więc skonsumujmy coś, aby miało to sens i dla nich.
Mamy zazwyczaj naprawdę dobre rozmowy, dlatego podczas sesji pytań i odpowiedzi (i tylko podczas nich) postaramy się z Karoliną nagrać nasze odpowiedzi (tylko dźwięk z mikrofonów krawatowych), może przyda się to tym, którzy nie mogą uczestniczyć.
Jeśli chcesz wziąć udział w spotkaniu napisz do mnie na adres kontakt@alexba.eu maila z tematem “6.03.23” a w nim kilka zdań o sobie i o czym chciałbyś porozmawiać. Jeśli chcesz wziąć udział z partnerem/partnerką, to każde z Was powinno napisać własne zgłoszenie, zaznaczając tylko, że jest druga chętna osoba (która napisze też swoje zgłoszenie)

Ankieta aby poznać Wasze potrzeby i priorytety
Jak wspomniałem na początku maila, postanowiłem zintensyfikować nieco moje działania edukacyjne i zależy mi na dostarczaniu Ci takich informacji i w takiej formie, aby jak najwięcej osób z tego skorzystało. Dlatego proszę Cię o wypełnienie ankiety, która jest całkowicie anonimowa i zajmie Ci kilka minut: https://docs.google.com/forms/d/14_ydywYZuTlucdjawmEfC83OJ-bMOzsmmnR2TR96Aj4/edit Jej wyniki pozwolą mi poznać lepiej kim jesteście i tworzyć treści i filmy odpowiadające Twoim i Waszym potrzebom i zainteresowaniom. Z góry dziękuję

Projekt dla mężczyzn
Jestem tak daleko, że zaproszę wszystkich, którzy w tej sprawie do mnie napisali na godzinną rozmowę na video (w godzinach wieczornych), aby przedyskutować kilka istotnych elementów, które wynikają z Waszych mail i moich przemyśleń. Jeśli ktoś jeszcze jest zainteresowany a nie napisał do mnie to proszę się odezwać

Nowe filmy na YT,
Jak zwykle znajdziecie je tutaj: https://alexba.eu/linki-do-newslettera/ Ciągle nie ma na tej liście shortów, które od pewnego czasu publikujemy codziennie, ale postaram się to zmienić w przyszłości

Polecam też nowe filmy Karoliny, dotyczące bardzo ważnych elementów komunikacji i budowania relacji. Znajdziecie je tutaj: https://www.youtube.com/@karolinagorczycabarszczewska

Pozdrawiam serdecznie
Alex

Zdjęcie autora
Alex Barszczewski

Konsultant, Autor, Miłośnik dobrego życia